Tuomarit KV

Tuomarit – LA 31.3 & MA 2.4
Kansainvälinen koiranäyttely

 

Lauantai 31.3. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 6, 9, 10
Maanantai 2.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 7, 8

 

Ryhmä 1
partacollie, pulit, pumi, tsekinpaimenkoira, welsh corgit Jadranka Mijatovic, Kroatia
saksanpaimenkoirat Leni Finne
australiankarjakoira, australiankelpie, bordercollie, hollanninpaimenkoirat, kroatianpaimenkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, pieni amerikanpaimenkoira, pyreneittenpaimenkoirat, schapendoes, schipperke Maija Lehtonen
australianpaimenkoira, shetlanninlammaskoira, valkoinenpaimenkoira Myrna Shiboleth, Israel
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Zorica Salijevic, Ruotsi
muut Dennis Kuzelj, Bulgaria

Ryhmä 3
amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, ceskyterrieri, englanninkääpiöterrieri, japaninterrieri, kääpiöbullterrieri, manchesterinterrieri, staffordshirenbullterrieri Irina Poletaeva
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, australianterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, yorkshirenterrieri Leni Finne
borderterrieri, brasilianterrieri, cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, saksanmetsästysterrieri, skotlanninterrieri Tapio Eerola
glen of imaalinterrieri, sealyhaminterrieri, tenterfieldinterrieri Tuula Savolainen
muut Jurate Butkiene, Liettua

Ryhmä 6
anglo-francais de petite vénerie, basset artésien normand, basset hound, bosanski ostrodlaki gonic barak, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, chien d´artois, dalmatiankoira, dunkerinajokoira, englantilais-venäläinen ajokoira, gascognenbassetti, gonczy polski, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand gascon saintongeois, kopo, petit bleu de gascogne, petit gascon saintongeois, porcelaine, serbianajokoira, steirische rauhhaarbracke, vihikoira Miodrag Vretenicic, Montenegro
rhodesiankoira, walkerinpesukarhukoira Paavo Mattila
beagle, grand basset griffon vendéen, griffon fauve de bretagne, petit basset griffon vendéen Vivien Phillips, Iso-Britannia
muut Matti Hautala

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Paavo Mattila
cavalier kingcharlesinspanieli, griffon belge, griffon bruxellois, kingcharlesinspanieli, maltankoira, petit brabancon, prahanrottakoira, tiibetinterrieri, venäjäntoyt Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä
bichon frisé, papillon, phalène Anca Giura, Romania
bolognese, bostoninterrieri, coton de tuléar, havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira,  kromfohrländer, löwchen, shih tzu, venäjänbolonka Christian Jouanchicot, Ranska
kiinanharjakoira, lhasa apso, ranskanbulldoggi Johnny Andersson, Ruotsi
villakoirat Miodrag Vretenicic, Montenegro
mopsi, tiibetinspanieli Paavo Mattila
chihuahuat Tuula Savolainen

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, sloughi Anca Giura, Romania
azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira, whippet György Tesics, Unkari
irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira Vivien Phillips, Iso-Britannia

Junior Handler Nina Maalahti

Ryhmäkilpailut
1 Maija Lehtonen
3 Tapio Eerola
6 Miodrag Vretenicic
9 Anca Giura
10 György Tesics
Paras veteraani Paavo Mattila
Paras kasvattajaryhmä Dennis Kuzelj, Bulgaria

Ryhmä 2
apinapinseri, bokseri, hovawart, tanskandoggit Johnny Andersson, Ruotsi
aidi, alentejonkoira, anatoliankoira, bullmastiffi, englanninbulldoggi, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, itävallanpinseri, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, sao miguelinfila, sarplaninac, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Tapio Eerola
kääpiöpinseri, newfoundlandinkoira, pinseri Tuula Savolainen
kääpiösnautserit, leonberginkoira, rottweiler, snautserit Zorica Salijevic, Ruotsi
muut Jurate Butkiene, Liettua

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Vivien Phillips, Iso-Britannia
muut Myrna Shiboleth, Israel

Ryhmä 5
basenji, chow chow, etnankoira, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaido, kanarianpodenco, koreanjindonkoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, portugalinpodengot, samojedinkoira, volpino italiano Christian Jouanchicot, Ranska
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, kaanaankoira, kainkoira, karjalankarhukoira, kishu, pomeranian, shiba, shikoku, suomenpystykorva, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Leni Finne
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, siperianhusky Miodrag Vretenicic, Montenegro
harmaa norjanhirvikoira, islanninlammaskoira Tuula Savolainen
muut Maija Lehtonen

Ryhmä 7
gordoninsetteri, spinone Irina Poletaeva
muut Anca Giura, Romania

Ryhmä 8
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, cockerspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, friisinvesikoira, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, sussexinspanieli, viiriäiskoira Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä
lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Dennis Kuzelj, Bulgaria
amerikancockerspanieli, englanninspringerspanieli, irlanninvesispanieli, portugalinvesikoira, walesinspringerspanieli György Tesics, Unkari
labradorinnoutaja Irina Poletaeva
kultainennoutaja Jadranka Mijatovic, Kroatia

Junior Handler Heidi Örling

Ryhmäkilpailut
2 Tapio Eerola
4 Myrna Shiboleth
5 Christian Jouanchicot
7 Anca Giura
8 Anatoli Zhuk
Paras veteraani Irina Poletaeva
Paras kasvattajaryhmä Myrna Shiboleth
Best in Show Leni Finne