Tuomarit KR

Tuomarit – PE 30.3 & SU 1.4
Kansallinen koiranäyttely

 

Perjantai 30.3. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 6, 9, 10
Sunnuntai 1.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 7, 8

 

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Paavo Mattila
bordercollie, pitkäkarvainen collie, tsekinpaimenkoira Dennis Kuzelj, Bulgaria
australianpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, sileäkarvainen collie Johnny Andersson, Ruotsi
serra de airesinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira, welsh corgit Leni Finne
australiankelpie, hollanninpaimenkoirat, pyreneittenpaimenkoirat Paavo Mattila
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira, partacollie, schapendoes, schipperke, vanhaenglanninlammaskoira Zorica Blomqvist (os.Salijevic), Ruotsi
muut Tapio Eerola

Ryhmä 3
jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä
borderterrieri, brasilianterrieri, cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skyenterrieri Jurate Butkiene, Liettua
ceskyterrieri, japaninterrieri, lakelandinterrieri, saksanmetsästysterrieri, sealyhaminterrieri, tenterfieldinterrieri Maija Lehtonen
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Paavo Mattila
walesinterrieri, vehnäterrieri Tapio Eerola
australianterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Tuula Savolainen
muut Miodrag Vretenicic, Montenegro

Ryhmä 6
beagle Matti Hautala
suomenajokoira, walkerinpesukarhukoira Tapio Eerola
basset hound, rhodesiankoira, saukkokoira Vivien Phillips, Iso-Britannia
muut Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä

Ryhmä 9
bolognese, bostoninterrieri, coton de tuléar, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, löwchen Anca Giura, Romania
cavalier kingcharlesinspanieli, griffon belge, griffon bruxellois, kingcharlesinspanieli, maltankoira, petit brabancon, prahanrottakoira, venäjäntoyt Christian Jouanchicot, Ranska
villakoirat Irina Poletaeva
chihuahuat, papillon, phalène, venäjänbolonka Jadranka Mijatovic, Kroatia
bichon frisé, havannankoira, kiinanharjakoira, ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli Myrna Shiboleth, Israel
lhasa apso, shih tzu, tiibetinterrieri Paavo Mattila
mopsi Tuula Savolainen

Ryhmä 10
irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, sloughi György Tesics, Unkari
azawakh, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira Maija Lehtonen
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, venäjänvinttikoira Vivien Phillips, Iso-Britannia
whippet Blomqvist (os.Salijevic), Ruotsi

Junior Handler Oona Reponen

Ryhmäkilpailut
1 Dennis Kuzelj
3 Jurate Butkiene
6 Anatoli Zhuk
9 Christian Jouanchicot
10 Maija Lehtonen
Paras veteraani Anca Giura
Paras kasvattajaryhmä Irina Poletaeva

Ryhmä 2
englanninbulldoggi, newfoundlandinkoira, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi Johnny Andersson, Ruotsi
apinapinseri, bokseri, hovawart, tanskandoggit Jurate Butkiene, Liettua
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, snautserit Myrna Shiboleth, Israel
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bordeauxindoggi, broholminkoira, cane corso, castro laboreironkoira, dobermanni, dogo argentino, entlebuchinpaimenkoira, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, leonberginkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, rottweiler, suursnautserit Tapio Eerola
muut Zorica Blomqvist (os.Salijevic), Ruotsi

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Irina Poletaeva
muut Vivien Phillips, Iso-Britannia

Ryhmä 5
basenji, ibizanpodencot, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, siperianhusky Anca Giura, Romania
american eskimo dog, buhund, dansk spids, harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, islanninlammaskoira, kaanaankoira, kainkoira, kishu, laikat, meksikonkarvatonkoirat,  perunkarvatonkoirat, shiba, shikoku, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Christian Jouanchicot, Ranska
akita, alaskanmalamuutti, amerikanakita, samojedinkoira György Tesics, Unkari
chow chow, etnankoira, eurasier, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaido, japaninpystykorva, kanarianpodenco, koreanjindonkoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, musta norjanhirvikoira, portugalinpodengot, pomeranian, volpino italiano Miodrag Vretenicic, Montenegro
jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, lapinporokoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva Tuula Savolainen

Ryhmä 7
englanninsetteri, gordoninsetteri, weimarinseisojat Leni Finne
saint-usugenspanieli Tapio Eerola
muut Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, labradorinnoutaja, portugalinvesikoira, sussexinspanieli, viiriäiskoira Dennis Kuzelj, Bulgaria
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, sileäkarvainen noutaja Jadranka Mijatovic, Kroatia
kultainennoutaja Leni Finne
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, friisinvesikoira, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja Maija Lehtonen
walesinspringerspanieli Miodrag Vretenicic, Montenegro

Junior Handler Hanna Päivärinta

Ryhmäkilpailut
2 Zorica Blomqvist (os.Salijevic)
4 Vivien Phillips
5 Miodrag Vretenicic
7 Leni Finne
8 Dennis Kuzelj
Paras veteraani Irina Poletaeva
Paras kasvattajaryhmä Anca Giura
Best in Show Tapio Eerola